Zapojte sa do kvízu k biohospodárstvu a vyhrajte praktické ceny!

Počuli ste už o papieri vyrobenom z kravského trusu? Že je to nemožné? Vďaka biohospodárstvu to ide.

PEDAL Consulting, v spolupráci s partnermi, pripravil zaujímavý kvíz pre deti 1. stupňa základných škôl. Radi by sme vám v kocke vysvetlili, ako funguje biohospodárstvo a aké prínosy pre našu spoločnosť má. Získate aj „recept“ na domácu výrobu plastov z biomasy. Použiť ho môžete napr. ako praktické kvetináče.

Na konci článku nájdete link na súťažný kvíz. Zapojiť sa môžete do 19. decembra 2022.

Zo správnych odpovedí vyžrebujeme 10 hlavných výhercov, ktorí získajú obyčajno-neobyčajné ceny! Napr. zápisník z papiera z trusu slona, fľašu na vodu alebo zubnú kefku z bioplastu. Kvíz realizujeme v rámci európskeho projektu Transition2bio.

Čo sa skrýva pod pojmom “biohospodárstvo” a čím je zaujímavé?

Možno ste pojem “biohospodárstvo” ešte nepočuli. A snáď ani vaši rodičia presne nevedia, o čo ide. Slovo biohospodárstvo sa skladá z dvoch častí:

1)      “Bio-” znamená obnoviteľné prírodné zdroje, ktoré nazývame aj biomasa. Ide teda o rastliny, huby, baktérie a živočíchy. Biomasa je obnoviteľná. Znamená to, že rastliny, huby, živočíchy a baktérie, ktoré použijeme na výrobu nejakých výrobkov, v relatívne krátkom čase znovu dorastú.

2)      “Hospodárstvo” je slovo gréckeho pôvodu a označuje systém, ktorého cieľom je uspokojovať potreby ľudí (napríklad výroba potravín, oblečenia a pod.). Môže ísť o hospodárstvo regiónu alebo krajiny a zahŕňať rôzne činnosti. Napríklad, keď ľudia v regióne alebo krajine pracujú, niečo vyrábajú, nakupujú a predávajú.

V biohospodárstve ľudia pracujú s biomasou, nakupujú a predávajú ju. Alebo z nej môžu vyrábať výrobky.

Na čo je možné použiť biomasu?

Biomasu je možné spracovať a vyrábať z nej najrôznejšie materiály, napr. plasty, textil, lepenku, papier alebo stavebné materiály. Taktiež aj palivá pre autá, stroje alebo energiu na vykurovanie.

Existujú napríklad tričká a svetre vyrobené z drevnej štiepky alebo bambusu. Takisto aj jednorazové taniere a misky vyrobené z obilných pliev, ktoré sú dokonca jedlé (sú takmer bez chuti). Zvyšky jedla je možné použiť aj na výrobu bioplynu vhodného  na vykurovanie alebo varenie.

Prečo biohospodárstvo pomáha životnému prostrediu?

(1) Väčšina plastov sa dnes vyrába z ropy. Ropa obsahuje skleníkové plyny, ktoré sa uvoľňujú napríklad pri výrobe a likvidácii plastov.  Tieto potom zostávajú v atmosfére, čo spôsobuje zvyšovanie teploty na Zemi (vytvárajú podobný efekt, akoby sa naša planéta nachádzala v skleníku).  Ak sa ale plast vyrába namiesto ropy z biomasy, dochádza k zníženiu tvorby týchto plynov, a tým sa znižuje aj skleníkový efekt. 

(2) Ropa je neobnoviteľná. Jej vznik trvá 10 000 do 350 miliónov rokov (v určitých fázach vzniku ropy žili na Zemi dinosaury!). Na druhej strane, zdroje biomasy môžu vyrásť v priebehu týždňov alebo mesiacov, čo je jednoznačná výhoda!

(3) Žiaduce je využívať biomasu, ktorú inak nepotrebujeme, t. j. odpad alebo vedľajšie produkty. Kartónové krabice sa dajú vyrobiť napríklad z paradajkových stoniek. Stonky sa počas zberu hromadia ako odpad a zozbierané paradajky sa môžu okamžite prepravovať v týchto kartónových krabiciach.

Papier sa môže vyrábať aj z trusu bylinožravých zvierat (kráv, koní, slonov…), vďaka čomu sa nemusia rúbať stromy.  Využívanie vedľajších produktov a odpadov, chráni životné prostredie, pretože menej biomasy sa čerpá priamo z prírody.

Biohospodárstvo môže prispieť k ochrane životného prostredia, ale samo o sebe nedokáže vyriešiť všetky klimatické problémy. Biomasa je obnoviteľná, ale nie je nevyčerpateľná. Plasty vyrobené z biomasy je lepšie likvidovať v rámci komunálneho odpadu, pretože nie všetky sú biologicky rozložiteľné. To znamená, že sa môžu rozpadnúť na malé kúsky, ale v prírode sa úplne nerozložia na základné časti, ktoré vie príroda opäť využiť.

Výskum s cieľom zistiť, ako vyrábať lepšie materiály, ktoré nie sú škodlivé pre životné prostredie, naďalej pokračuje.

Návod na domácu výrobu bioplastu:

Sami si môžete vyrobiť plast z biomasy. Použiť sa dá potom napr. vo forme biologicky rozložiteľných kvetináčov.  

Na tento pokus budeš potrebovať: 

      2 polievkové lyžice podrvených vaječných škrupín

      1/2 polievkovej lyžice bieleho octu

      3 polievkové lyžice kukuričného škrobu

      2 polievkové lyžice vody

 Postupuj podľa nasledujúcich inštrukcií: 

1)    V nádobe zmiešaj podrvené vaječné škrupiny, vodu, škrob a ocot. Zmes prelej na panvicu

2)    Polož panvicu na sporák a miešaj zmes, kým nezhustne

3)    Vysteľ zmesou vnútro kvetináča

4)    Daj kvetináč aj so zmesou piecť do mikrovlnnej rúry na 3 minúty alebo do klasickej rúry na 15 minút pri 180 teplote stupňov.  

 Čo si sa naučil?

V biologicky rozložiteľnom kvetináči môžete vypestovať rastlinu a presadiť ju aj s kvetináčom do záhrady! Na rozdiel od plastových kvetináčov, ten váš sa v pôde rozloží (biologickým rozkladom) a bude chrániť vašu rastlinu.  

Biohospodárstvo vytvára nové výrobky, ktoré nie sú škodlivé pre životné prostredie, využívajúc organický odpad.

 

Zapojte sa do súťaže!

Už viete, čo je to biohospodárstvo? Nezabudnite sa teda zapojiť do nášho kvízu! Stačí do 19. decembra 2022 odpovedať na 3 otázky. Hráme o skvelé ceny!

Kvízové otázky nájdete na tejto webovej stránke.

Viac informácií vám rada poskytne:

Janka Bieliková
koordinátorka projektu Transitio2bio
tel.: 0948 021 559
e-mail: j.bielikova@pedal-consulting.eu


Zaujíma vás táto téma?

V rámci dvoch projektov EÚ –  BioVoices a Transition2bio vznikla aj detská kniha “Čo je biohospodárstvo?“ Online verzia knihy je k dispozícii aj na: https://bb4k.fvaweb.eu/sk/


Contact